אוקטוקרילין, מסנן UV אורגני המשמש לעתים קרובות במסנני קרינה ובקרמים נגד הזדקנות, מתפרק לבנזופנון, תרכובת החשודה כמסרטנת ומפריעה לאנדוקרינית. כך מצאו חוקרים במחקר חדש הממליץ לאסור על החומר ממוצרי טיפוח אישי. העובדה שאוקטוקרילין יכול להידבק בבנזופנון ידועה ויצרנים עושים את מה שצריך כדי להבטיח שהמוצרים בטוחים, כך מסרה איגוד התעשייה הצרפתי FEBEA.

המרכיב, הנמצא במגוון רחב של מוצרי קוסמטיקה וטיפוח אישי – כולל מסנני קרינה וקרמים אנטי -אייג’ינג – מתפרק לבנזופנון, המצטבר במהירות ככל שהמוצר מזדקן, על פי צוות חוקרים צרפתים ואמריקאים שפרסמו לאחרונה. מחקר שפורסם בכתב העת Chemical Research in Toxicology הראה. (ניתן למצוא קישור לדוח הבדיקה המלא בסוף המאמר)

בנזופנון מצטבר עם הזמן

מרכיב פעיל שעלול להיות מסוכן במסנני קרינה

חוקרים במכון Observatoire océanologique de Banyuls-sur-Mer (אוניברסיטת סורבון, CNRS), בשיתוף עם עמיתיהם האמריקאים מהמעבדה הסביבתית Haereticus בקליפורד, וירג’יניה, בדקו כחמישה עשר מוצרי קרם הגנה ומוצרי הזדקנות שנרכשו בצרפת ובארה”ב. . המוצרים עברו בדיקת הזדקנות מואצת למשך 6 שבועות, המתאימה לשנה בטמפרטורת החדר. לאחר מכן הם נותחו בעזרת ספקטרומטר מסה בעל ביצועים גבוהים.

“בתחילה יש מעט מאוד בנזופנון במוצרים. אבל ככל שהמוצרים מזדקנים, יש יותר ויותר בנזופנון “, אמר פרופ ‘פיליפ לברון, מחבר המחקר, ל- AFP. למעשה, ריכוז הבנזופנון במוצרים עלה בחדות לאחר שעברו שיטת יציבות מואצת. “זו הפעם הראשונה שבה מתגלה הידרדרות האוקטוקרילין לבנזופנון”, הוסיף נשיא לברון..

ספיגה דרך העור

מרכיב פעיל מסרטן במסנני קרינה ובקרמים אנטי אייג'ינג

בנזופנון נקשר למגוון רחב של רעילות, כולל גנוטוקסיות, סרטן והפרעות אנדוקריניות. החומר מסווג על ידי הסוכנות הבינלאומית לחקר הסרטן (IARC) של ארגון הבריאות העולמי כ”אולי מסרטן לבני אדם (קבוצה 2B) “.

מאחר שאוקטוקרילין ובנזופנון יכולים להיספג בקלות בעור, החוקרים מניחים שמוצרים המבוססים על אוקטוקרילין ובכך מוצרים שזוהמו בבנזופנון עלולים להוות סיכון לבריאות האדם.

מזיק לחיים הימיים

אוקטוקרילין במסנני קרינה מזיק לחיים ימיים, במיוחד אלמוגים

אוקטוקרילין חשוד גם כמזיק לחיים ימיים, במיוחד אלמוגים. אוקטוקרילין יכול לשמש כרעל מטבולי באלמוגים ולצמצם פוטנציאל את חוסנם של שוניות האלמוגים בפני שינויי אקלים, על פי מחברי המחקר. “כמה יצרנים משכו אותו ממסנני קרינת השמש שלהם מסיבות סביבתיות”, מציין פרופ ‘לברון.

ריכוז הרבה מתחת לסף הבטיחות

בנזופנון בקרמים נגד הזדקנות נקשר למגוון רחב של רעילות,

העובדה שמוצרים המכילים אוקטוקרילין יכולים להכיל גם עקבות של בנזופנון היא “ידועה” ליצרני הקוסמטיקה, השיבה איגוד חברות היופי הצרפתי (FEBEA). על פי איגוד התעשייה, נוכחותו האפשרית של בנזופנון נלקחת בחשבון כבר בהערכת הבטיחות של אוקטוקרילין. בנוסף, הכמויות שנמדדו במחקר היו “תמיד מתחת לסף הרעילות המבטיחים כי מוצרים בטוחים לבריאות האדם”.

למעשה, האתגר הגדול ביותר בשימוש באוקטוקרילין בנוסחאות של טיפול אישי יכול להיות להיפטר מזיהום הבנזופנון ופיתוח שיטות ייצוב המונעות היווצרות בנזופנון. “התוצאות שלנו הראו למעשה שהקצב שבו ריכוז הבנזופנון עולה, תלוי יותר בניסוח המוצר מאשר בריכוז האוקטוקרילין הראשוני”, אומרים מחברי המחקר..

בכל מקרה, על פי ה- FEBEA, חשיפה אנושית לבנזופנון כמתואר במחקר לא תעלה על 0.5 מ”ג ליום (כאשר משתמשים ב- 18 גרם של קרם הגנה ליום), שזה פי שלוש מהמינון המקסימלי המומלץ לפה. “עקבות אלה של בנזופנון אין לכן השפעות בריאותיות”, מסכם הארגון.

התייחסות: מחקר כימי בטוקסיקולוגיה, 8 במרץ 2021 – “בנזופנון מצטבר לאורך זמן מהשפלה של אוקטוקרילין במוצרי קרם הגנה מסחריים” – C. A. Downs, Joseph C. DiNardo, Didier Stien, Alice M. S. Rodrigues, and Philippe Lebaron,