כותבי מחקר שהתפרסם לאחרונה טוענים שאף דלקתי יכול להיות תוצאה של זיהום אוויר. התסמינים של נזלת חמורים יותר אצל אנשים שנחשפים לרמות גבוהות יותר של זיהום אוויר בחוץ. זו המסקנה אליה הגיע צוות המחקר "la caixa" תמך במכון ברצלונה לבריאות העולמית (ISGlobal).

אף מודלק מזיהום אוויר

אישה עומדת עם ילד ליד אגם ועובדת עם ארובות

נזלת היא מחלה של רירית האף הפוגעת בין 20% ל -50% מאוכלוסיית העולם. הדבר מאופיין בעיקר בגודש באף, התעטשות, נזלת, גירוי באף ובמקרים מסוימים גם חוש ריח מופחת. למרות השכיחות הגבוהה של נזלת, אנשים אינם יודעים מעט על גורמי הסיכון, הכוללים איכות אוויר ירודה. החוקר Bénédicte Jacquemin, שהוביל את המחקר הזה, מסביר את ההיגיון שעומד מאחוריו:

"נזלת קשורה לאסתמה, הקשורה קשר הדוק לזיהום אוויר. מסיבה זו, חשבנו שיהיה מעניין לבדוק האם יש חשיפה לטווח ארוך לאוויר. זיהום ממלא גם תפקיד מכריע בנזלת. "

פליטות CO2 גבוהות ממכוניות איכות אוויר ירודה בערים

המחקר ניתח נתונים של 1,408 חולי נזלת מ -17 ערים שונות באירופה, כולל ברצלונה ואוביידו, פריז, אנטוורפן, אומאו וארפורט. המשתתפים מילאו שאלון אודות חומרת כל אחד מהתסמינים שלהם והמידה שבה המצב משפיע על חיי היומיום שלהם. הנתונים על זיהום אוויר שאליו נחשף כל משתתף מגיעים ממחקר עוקף אירועי זיהום אוויר באירופה (ESCAPE), בו השתתפה גם ISGlobal.

חקור את תפקידם של חלקיקים מוטסים

אדים המגיעים מצמח זיהום אוויר דלקת נזלת באף

אבק דק או חלקיקים מוטסים, שקוטרם יכול להשתנות בין מיקרומטר למילימטרים, הם מוצקים או נוזליים. בהקשר זה, בעלי קוטר של פחות מ- 2.5 ופחות מ -10 מיקרומטר מעניינים במיוחד. כפי שהמחקר מראה, אנשים שגרים בערים עם שכר גבוה יותר מדווחים על התסמינים החמורים ביותר. עלייה של 5 מיקרוגרם / מ ‘3 ב- PM2.5 הייתה קשורה לסיכוי גבוה יותר של 17% לאף מודלק. חלקיקים אלה היו קשורים לרמות מוגברות של גירוי באף והתעטשות. לעומת זאת, חשיפה ל- NO2 העלתה את רמת הפרשות האף.

אבק דק באוויר ו- NO2 שניהם מזהמים הקשורים לתנועה. "תפקידם של מזהמים אלה בחומרת הסימפטומים קשור ככל הנראה ללחץ חמצוני, אפופטוזיס (תהליך שבו מסירים תאים שניזוקים ללא תקנה) ודלקות", מסבירה אמילי בורט, המחברת הראשית של המחקר. "התוצאות שלנו מצביעות על כך שההשפעה של חלקיקים באוויר שונה מהשפעת פליטות הגזים (NO2). זה כנראה בגלל שמנגנוני הפעולה שלהם גורמים לתגובות דלקתיות שונות בדרכי הנשימה. עם זאת, יש צורך במחקרים נוספים כדי לאשר השערה זו."

צעיר מכסה את אפו בגלל זיהום אוויר ממפעל

"מחקר זה מוסיף להבנתנו לגבי נזלת. זוהי מחלה לא קטלנית, אך היא אתגר גדול לבריאות הציבור, המשפיעה על איכות חיי היומיום של הנפגעים ומטילה נטל כבד על כספי הציבור על טיפולים שנקבעו, ירידה בפריון והיעדרות. ", מוסיף ז’קמין.