מחקר מאוניברסיטת סנט לואיס מצא כי תזונה עתירת שומן או תזונה קטוגנית יכולים למנוע לחלוטין או אפילו להפוך אי ספיקת לב, הנגרמת כתוצאה מתהליך מטבולי. צוות המחקר, בראשות קייל מקומיס, פרופסור לביוכימיה וביולוגיה מולקולרית, חקר תהליך מטבולי כזה. בכך נראה כי כישלון לב האדם נדחה.

כיצד תזונה עתירת שומן משפיעה על הלב?

חמאה מומסת בצורת לב

במודל של בעלי חיים, החוקרים הצליחו לעקוף אי ספיקת לב דרסטית בעכברי מעבדה. הם עשו זאת על ידי העברת חיות הניסוי לתזונה עתירת שומן או קטוגנית. תזונה קטוגנית כזו יכולה למנוע לחלוטין או אפילו להפוך אי ספיקת לב. “מסיבה זו, מחקר זה מצביע על כך שצריכת מזון בעל תכולת שומן גבוהה יותר ותכולת פחמימות נמוכה יותר יכולה להוות טיפול תזונתי לטיפול באי ספיקת לב”, אומרים המחברים. התוצאות פורסמו באינטרנט ב- Nature Metabolism. מחקר זה הושלם אז באוניברסיטה.

קוביות סוכר מעצבות גופן לסוכרת על רקע ורוד

שריר הלב של הלב דורש כמויות גדולות של אנרגיה כימית הנאגרת בחומרים מזינים. זה מאפשר לשריר לעודד את הלב להתכווץ. על מנת לשמור על יכולת מטבולית גבוהה זו, הלב גמיש. לכן הוא יכול להסתגל למלאי חילוף החומרים המשתנים בתנאים התפתחותיים, תזונתיים או פיזיולוגיים שונים. עם זאת, פגיעה בגמישות קשורה לתפקוד לבבי במחלות כמו סוכרת ואי ספיקת לב. קומפלקס המיטוכונדריה פירובאט דהידרוגנאז (PDK), המורכב מ- MPC1 ו- MPC2, נדרש לייבוא ​​פירובאט למיטוכונדריה. מחקר זה מראה כי ביטוי MPC יורד בלבם של עכברי מעבדה וכי המחיקה הגנטית של MPC בעכברים מובילה לשיפוץ לב ולתפקוד לקוי..

תוצאות מחקר

סטטוסקופ ודופק מוגבר כסימנים לבעיות לב ברפואה

דיאטות עם אחוזי שומן גבוהים אך מספיק פחמימות להגבלת קטוזיס שיפרו באופן משמעותי את אי ספיקת הלב בעכברים ללא ביטוי MPC לבבי. זה מדגים תפקיד קריטי בשימוש בפירובאט המיטוכונדריאלי בתפקוד הלב, כמו גם הפוטנציאל של התערבויות תזונתיות לשיפור חילוף החומרים של השומן בלב. בדרך זו, אנשים יכולים למנוע או להפוך כל תפקוד לקוי של הלב ושינויים במקרה של מחסור ב- MPC. דיאטה מועשרת בתכולת שומן גבוהה יותר אך מספיק פחמימות וחלבונים כדי להגביל את הקטוזיס יכולה לשפר או אפילו למנוע שיפוץ לב ותפקוד לקוי במודל עכבר..

תזונה קטוגנית ותזונה עתירת שומן לאי ספיקת לב וירידה במשקל

בדומה לתזונה עתירת שומן, צום ממושך מגביר את תלות הלב בחמצון חומצות שומן. זה מקטין את הזרימה הקטוליטית למרות שחרור מוגבר של גוף הקטון מהלב. הצום של 24 שעות הוריד בכך את רמת הסוכר בדם והגדיל מאוד את ריכוזי חומצות השומן והגופים הקטונים שאינם מתערבנים. דיאטה קטוגנית עם צריכת שלושה שבועות בלבד נקשרה עם הפוך ושיפוץ הלב הכושל הוא למעשה גודל רגיל לעלייה עקבית בחילוף החומרים של השומן. התוצאות מחקר זה מעל לכל, מציע כי דיאטות קטוגניות אינן משפרות את חילוף החומרים בגוף של קטון לב. במקום זאת, אלה מעוררים את החמצון של חומצות השומן. זה יכול להיות אחראי לשיפור העיצוב והביצועים של הלב.