כאשר לאדם יש אלרגיה לסרפד, הסימפטומים יכולים להיות קלים או לעיתים חמורים. עם זאת, לרוב, אנשים מסוגלים לנהל פריחה או גירוד בעזרת תרופות ביתיות, אשר בדרך כלל יכולות להקל על הסימפטומים תוך מספר שעות. במקרים מסוימים, סרפד יכול גם לגרום לתגובה אלרגית קשה. אז האדם המושפע עשוי להזדקק לטיפול רפואי מיידי. עם זאת, ישנם טיפולים אפשריים לפריחת סרפד, כמו גם מניעה עד שתזדקק לעזרה רפואית.

כיצד נוצרת אלרגיה לסרפד?

מנע סימפטומים ותופעות לוואי של אלרגיה של סרפד באמצעות תרופות ביתיות

סרפד יכול לגרום לפריחה ותסמינים אחרים כאשר אנשים נוגעים בהם. הסיבה לכך היא שעלי הצמח מכילים שערות עדינות וכימיקלים המגרים עור אנושי. אחד הכימיקלים הללו הוא חומצה פורמית, הגורמת לפריחה הכואבת. כאשר אנשים באים במגע עם סרפד, הם יכולים לחוות תופעות לוואי שונות. אלה יהיו למשל פריחה, בליטות, כתמים בהירים יותר מהעור שמסביב, כאבים באזור הנשיכה ועור מגורה או מגרד. במקרים מסוימים, הסיבוכים עלולים לסכן חיים ולדרוש תרופות מיידיות נגד אלרגיה. התסמינים החמורים יותר עשויים לכלול קשיי נשימה ובליעה, צפצופים, סחרחורת או התעלפות, בחילות, הקאות, קצב לב מוגבר, לחץ בחזה, נפיחות בפנים, בפה או בגרון או מתחת לעור, אובדן תיאום, רעד, חמור ונפיחות מהירה, חולשת שרירים או כאבי בטן.

חומצה פורמית על פני צמח הסרפד עלולה לגרום לתגובות אלרגיות

במקרה של תסמינים אלה או אם יש חשד לתגובה אלרגית חמורה, על האדם הפגוע לפנות לטיפול חירום. אתה יכול גם לטפל בפריחה של סרפד בעצמך על ידי שטיפת האזור הפגוע והעור הסובב בהקדם האפשרי לאחר מגע עם הצמח. זה מאפשר להסיר כימיקלים מהעור. זה יעזור לך להקל על אי הנוחות של הפריחה תוך מספר שעות. עדיף להשתמש במים וסבון. מטלית נקייה ולחה תעבוד גם אם אין מים זורמים. אם התסמינים הכואבים נמשכים לאחר ניקוי הפריחה, תוכל לנסות טיפולים אחרים להקלה על גירוי ופריחה.

השתמש בתרופות ביתיות או בתרופות

השיער שעל העלים של צמח הסרפד מכיל כימיקלים שמגרים את העור

לדוגמה, אתה יכול למרוח בלזם או עלה עגינה על הפריחה. צמחים אלה בדרך כלל גדלים ליד סרפד. לשעבר עלים ירוקים סגלגלים עם פרחים בצורת חצוצרה כתומה או צהובה. מחקר קטן משנת 2012 סיפק כמה עדויות מדעיות לשימוש בבלסאם לטיפול באלרגיה לסרפד. מחקר זה עם זאת, הראו כי סבון יעיל יותר. שיטה נוספת תהיה לערבב סודה לשתייה עם מים להכנת משחה. לאחר מכן מרחי זאת על הפריחה או הוסיפי סודה לשתייה לאמבטיה פושרת.

ללבוש ביגוד מגן וכפפות בעת גינון כדי למנוע אלרגיה לסרפד

החל קומפרס קריר על הפריחה כדי להקל על הכאב והגירוי. נטילת תרופות אנטי-היסטמיות ללא מרשם כדי להקל על גירוד ולהפחית נפיחות תהיה כמובן גם אלטרנטיבה. כמו כן, מומלץ להשתמש בתרופות אנטי דלקתיות כגון איבופרופן ואמבטיות ומקלחות קרירות או פושרות. עם זאת, היזהר לא לתת למים חמים לבוא במגע עם הפריחה. זה יכול להוביל לגירוי וכאב נוספים. מי שעובד בחוץ וצפוי לבוא במגע עם סרפד צריך ללבוש ביגוד מגן. זה ימנע מהצמח לצחצח עור חשוף ולגרום לפריחה. חשוב להימנע מגירוד או שפשוף של הפריחה מכיוון שזה יכול לדחוף את הכימיקלים רחוק יותר לתוך העור ולהחמיר את הגירוי.