מכל הפעילויות של הפלסטיות העצבית, היתרונות של רב לשוניות ושימוש בשפה הם הקיימים ביותר. אלה תופסים את רוב הזמן בתוך יום ומפעילים גם אזורים ברחבי המוח. מחלת האלצהיימר היא הצורה הנפוצה ביותר של דמנציה, המהווה 60 עד 70 אחוז מהמקרים.

היתרונות של רב לשוניות נגד דמנציה

אישה זקנה חייכנית הטבות של אחות רב לשונית

אלן ביאליסטוק, פרופסור מחקר מכובד במחלקה לפסיכולוגיה של מחלקת הבריאות ביורק, וצוותה בדקו את התיאוריה לפיה דו לשוניות יכולה להגדיל את העתודה הקוגניטיבית ובכך לעכב את גיל הופעת תסמיני האלצהיימר בחולים מבוגרים. המחקר שלה נחשב לראשונה לבחינת זמני המעבר הללו מפגיעה קוגניטיבית קלה למחלת אלצהיימר בחולים חד לשוניים ודו לשוניים..

נוירונים במערכת העצבים איור תלת מימד

למרות שהיתרונות של רב לשוניות מעכבים את הופעת הסימפטומים, ביאליסטוק אומר כי ברגע שאובחן, הירידה במחלת האלצהיימר המלאה היא הרבה יותר מהירה אצל אנשים דו לשוניים מאשר אצל אנשים חד לשוניים מכיוון שהמחלה היא למעשה חמורה יותר.

"תארו לעצמכם שקי חול שנועדו למנוע הצפת נהר. בשלב מסוים הנהר ינצח", אומר ביאליסטוק. "העתודה הקוגניטיבית מעכבת את הגאות, וכאשר אובחנו כסובלים מליקוי קוגניטיבי קל, כבר הייתה להם פתולוגיה משמעותית. עם זאת, לא היו עדויות לכך מכיוון שהם הצליחו לתפקד בגלל העתודה הקוגניטיבית. כשלא יכלו לעשות זאת יותר, הם הפכו להיות "שקי חול" נשטף לגמרי. "

תוצאות מחקר

בדיקת הדמיית תהודה מגנטית של מחלת האלצהיימר

במחקר, החוקרים בחנו 158 חולים הסובלים מליקוי קוגניטיבי קל. לצורך המחקר, הם דירגו אנשים דו לשוניים בעלי עתודה קוגניטיבית גבוהה ואנשים חד לשוניים עם עתודה קוגניטיבית נמוכה.

המטופלים התאימו לגיל, להשכלה ולרמה הקוגניטיבית בזמן האבחון של ליקוי קוגניטיבי קל. החוקרים עקבו אחר ערכי המרווח של שישה חודשים במרפאת זיכרון. בדרך זו הם רצו לקבוע באיזה שלב האבחנה השתנתה מפגיעה קוגניטיבית קלה למחלת אלצהיימר. זמן ההמרה לדו לשוניים היה מהיר משמעותית בהשוואה לדו לשוני, שלקח 2.6 שנים להתגייר לאלצהיימר. הבדל זה מצביע על כך שלמטופלים הדו -לשוניים הייתה נוירופתולוגיה רבה יותר בזמן האבחון של ליקוי קוגניטיבי קל. בהשוואה לדו -לשוניים, הייתה להם גם אותה תפקוד קוגניטיבי.

תוצאות אלו מוסיפות לגוף הוכחות הולך וגדל. מעל הכל, אלה מראים שאנשים דו לשוניים עמידים יותר להתמודדות עם ניוון עצבי מאשר אנשים חד לשוניים. בשל העתודה הקוגניטיבית, הם עובדים ברמה תפקודית גבוהה יותר. זה אומר שרבים מאנשים אלה יהיו עצמאיים למשך זמן רב יותר, אומר ביאליסטוק.

"בהתחשב בכך שאין טיפול יעיל באלצהיימר או בדמנציה, הדבר היחיד שאפשר לקוות הוא שאנשים אלה יוכלו לחיות מבלי לאבד קשר עם משפחה וחברים.."

חתיכות פאזל של ידיים קשישות

מחקר זה מוסיף עדויות חדשות בכך שהוא מראה שהירידה מהירה יותר לאחר חציית רף קליני, ככל הנראה מכיוון שכבר ישנן יותר מחלות במוח.