חוקרים מצאו רמזים לגבי המוח השני, או כיצד מערכת העצבים במעי משפיעה על חילוף החומרים של הגלוקוז בשאר חלקי הגוף. המרכז לבקרת מחלות ומניעתן מעריך כי יותר מ -425 מיליון אנשים ברחבי העולם סובלים מסוכרת מסוג 2. תוצאות המחקר עשויות להוביל לטיפולים חדשים למה שמכונה סוכרת.

הקיבה היא המוח השני?

ייצוג של הקיבה כמוח השני בגוף האדם

סוכרת מסוג 2 גורמת לתאי הגוף להיות פחות רגישים לאותות מאינסולין. זה כולל הורמון שאחראי על ויסות רמת הגלוקוז בדם. רגישות נמוכה זו מכונה עמידות לאינסולין, והיא מונעת מהתאים לספוג את הגלוקוז הנוסף שנכנס למחזור הדם לאחר ארוחה. עם הזמן, רמות גבוהות של גלוקוז ברקמות הדם פוגעות ברקמות בכל הגוף, וגורמות לסיבוכים כגון מחלות לב, אובדן ראייה ומחלות כליות..

אביזרים לסוכרת מסוג 2 כגון מד סוכר בדם ותרופות אנטי סוכרתיות

שינויים בתזונה, בפעילות גופנית ובהיבטים אחרים של החיים יכולים לשפר את הסימפטומים, ואצל אנשים מסוימים, אפילו להפוך את המצב. תרופות זמינות גם לטיפול בסוכרת מסוג 2, אך הן עלולות לגרום לתופעות לוואי כגון בחילות ושלשולים. חסרון נוסף של כמה תרופות נוגדות סוכרת הוא שצריך להזריק אותן. לכן גילוי טיפולים דרך הפה שהם לא רק יעילים, אלא גם ללא תופעות לוואי, עדיפות לחוקרים. קבוצת מדענים מאמינה כעת שהם צעד אחד קרוב יותר לפיתוח טיפול כזה. הם פרסמו את תוצאותיהם במגזין גוט.

גישה חדשה לטיפול

שני רופאים מנתחים צילום רנטגן

בסוכרת מסוג 2 נראה שהתקשורת בין המעיים למוח נשברת. כתוצאה מכך, המוח אינו שולח אותות לכבד, לשרירים ולרקמת השומן לאחר הארוחה. אותות אלה נועדו לספר לגוף לספוג יותר גלוקוז ממחזור הדם. זה בתורו מוביל לעמידות לאינסולין. בדרך כלל התריסריון, החלק הראשון של המעי הדק, מסמן למוח להרפות את השרירים החלקים בטנה. עם זאת, אצל אנשים הסובלים מסוכרת מסוג 2, השרירים הללו מכווצים לצמיתות או כה קונטרקט -יתר עד שאותות לא נשלחים. החוקרים סבורים שחיידקי המעיים הידידותיים הם המפתח להפיכת ההתכווצות ולשיקום חילוף החומרים הבריא של הגלוקוז.

יחד, הקיבה כמוח שני ממלאת תפקיד חשוב בסוכרת

חומרים מזינים המזינים חיידקים ידידותיים נקראים פרביוטיקה. בפרט ידוע כי פחמימות, מה שנקרא אוליגוסכרידים, מקדמות את צמיחתם של חיידקים המשפרים את חילוף החומרים של הגלוקוז באמצעות ייצור שומנים שונים. עם זאת, זהותם של השומנים הללו נותרה עד כה לא ידועה. החוקרים מצאו כי בתריסריון של חולי סוכרת היו 38% פחות שומנים הנקראים 12-HETE. לבסוף, הם הראו כי 12-HETE הפחית את התכווצות השרירים בתריסריון על ידי הגדלת האות מקולטן עצבים, הקולטן מו-אופיואידים. תקשורת זו משוחזרת בין המעיים למוח. מחקר זה הוא אחד האחרונים ומראה קשרים הדוקים בין החיידקים במעיים האנושיים, המכונים יחד המיקרוביוטה, לבין הבריאות. מדענים אופטימיים בכך העבודה שלך יעורר השראה לטיפולים חדשים. טיפולים יכולים להגדיל את הייצור של 12-HETE במעיים או לכלול נטילת שומנים דרך הפה כתוסף.