בעולם שבו אנשים תלויים בטכנולוגיה, התמכרות לסמארטפון יכולה להתרחש. החל מדוא”ל עסקי ועד לתשלומים ללא מזומן, יותר ויותר קל להתמכר למכשיר דיגיטלי. בעוד שחלקם חושבים שזו רק בעיה נפשית, מחקר חדש מצביע על כך ששימוש מתמיד זה משפיע על המוח שלכם פיזית בדיוק כמו ההתמכרות לסמים.

לפתח התמכרות לסמארטפון

איש עסקים נאבק בהתמכרות לסלולר

אזורים במוח שהמדענים מכנים חומר אפור הראו שינויים בגודל ובצורה של אנשים עם התמכרות לרשתות חברתיות, כך עולה ממחקר שפורסם בכתב העת Addictive Behaviors. החומר האפור שולט בהתאם לרגשות האדם, הדיבור, הראייה, השמיעה, הזיכרון והשליטה העצמית שלו. מחקרים אחרים בחנו שינויים דומים במוח עקב שימוש בסמים.

עמיתים לעבודה במשרד עם מכשירים ניידים וסימני תלות

לאור השימוש הנרחב והפופולריות הגוברת שלהם, המחקר הנוכחי מטיל ספק בבטיחות ההתמכרות לסמארטפון. זה חל לפחות על אנשים שנמצאים בסיכון מוגבר לפתח התנהגות ממכרת בקשר לשימוש בטכנולוגיות דיגיטליות כאלה. כך אומר המחקר של חוקרים מאוניברסיטת היידלברג בגרמניה.

ילדים קטנים בסלון עם טלפונים סלולריים

בארצות הברית, ליותר מ -24% מהילדים בגילאי 8-12 ול -67% מעמיתיהם בגיל העשרה יש סמארטפונים משלהם. בני נוער צעירים מבלים בממוצע שש שעות ביום בתקשורת בידור. על פי סקר, האמריקאי הממוצע מבלה כארבע שעות ביום בסמארטפון שלו.

צעיר בלונדיני עם משקפיים משתמש בפלאפון באמבטיה

ניתוח הספרות שפורסמה מאז 2011, אז הפכו הטלפונים החכמים לפופולריים לראשונה, מצא כי 10 עד 30% מהילדים והמתבגרים השתמשו בסמארטפונים שלהם בצורה לא מתפקדת. המשמעות היא שבממוצע 23% הראו התמכרות בעייתית לסמארטפון. עם זאת, לחברות וענקים כמו אפל ואנדרואיד יש תכונות שמשתמשים יכולים להשתמש בהן לניהול זמן המסך שלהם. עם זאת, אפליקציות אחרות כמו נרקומנים של סמארטפונים Moment ו- Freedom מסייעים לחסום גישה לאפליקציות ואתרים מסוימים.

סמארטפון מונע התמכרות בקרב מתבגרים

החוקרים בדקו ב לימוד גם הקשרים בין שימוש בסמארטפון מסוג זה לבין בריאות הנפש. הם מצאו קשר עקבי בין טלפונים סלולריים למדידות בריאות נפשיות לקויות. הדבר נכון במיוחד לגבי מצבי רוח דיכאוניים, חרדות, מתח, איכות שינה ירודה ורמה חינוכית.