סרטן הוא אחד הגורמים המובילים למוות. מדי שנה מתים עד 10 מיליון אנשים מסרטן. סוגי הסרטן הקטלניים השכיחים ביותר הם סרטן הריאות, סרטן הקיבה, סרטן הוושט, סרטן המעי הגס וסרטן הכבד. עם זאת, בדיקת דם חדשה יכולה כעת לאתר סרטן לפני שניתן לאתר אותו באמצעות שיטות אבחון קונבנציונאליות, על פי חוקרים במחקר סיני-אמריקני שפורסם לאחרונה. לדבריהם, ישנם 5 סוגי סרטן אותם ניתן לזהות באמצעות בדיקות דם.

איתור סרטן מוקדם בבדיקת דם

איתור וטיפול מוקדם בסרטן באמצעות בדיקת דם חדשה

כפי שדווח על ידי Nature Communications, דם אנושי נשאב. כאשר נלקח הדם, הם לא הראו סימפטומים המעידים על סרטן. עם זאת, החוקרים מצאו סרטן אצל 91% ממשתתפי המחקר באמצעות בדיקת הדם. במהלך השנה עד ארבע השנים הבאות, המחלה התפתחה למעשה אצל אנשים אלה בוושט, הריאות, המעי הגס, הכבד או הקיבה..

אלו חדשות נפלאות, מכיוון שגילוי מוקדם של סרטן באמצעות בדיקת דם פירושו סיכוי גבוה משמעותית להישרדות, שכן ניתן לנקוט באמצעים נאותים בזמן טוב. התערבות כירורגית להסרת גידולים, הקרנות, תרופות או שיטות טיפול אחרות יכולות אפוא להראות השפעה טובה יותר.

המחקר מציע תקווה להקרנה טובה יותר של סרטן

אבחון סרטן באמצעות בדיקת דם - חוקרים מפרסמים תוצאות מחקר

המחקר כלל דגימות דם של יותר מ -600 אנשים. אלה חלק מ -120 אלף משתתפים בסקר בריאות בן 10 שנים (2007 עד 2010) בסין, בו כל המשתתפים לקחו באופן קבוע דגימות דם ובחנו אותן. אותם משתתפים שאובחנו כסובלים מסרטן בשלב כלשהו (191 אנשים בסך הכל) נותחו לאחר מכן יותר על ידי שימוש בבדיקה החדשה על דגימות דם ישנות מלפני שנה עד ארבע שנים. בבדיקת הדם נמצא סרטן ב -113 מהחולים הללו עם דיוק של 88%.

כיצד עובדת בדיקת הסרטן?

דגימות דם לאיתור מוקדם של סרטן בחולים

בבדיקת הדם משתמשים במשהו שנקרא ניתוח מתילציה DNA. זהו תהליך ביולוגי שמחפש אחר מזהי DNA האופייניים לסוגים מסוימים של סרטן. הטכנולוגיה המשמשת לאיתור מחלות אסימפטומטיות פותחה במשך כעשור. למרות התוצאות המקוות, יש לבצע מחקרים נוספים גדולים יותר לטווח ארוך יותר על מנת לאשר את פוטנציאל הבדיקה ויום אחד כדי לאבחן סרטן מוקדם באמצעות בדיקת הדם..

המחקר, בדיקת הדם בוצעה על ידי מחבר שותף קון ג’אנג, מנהל הנדסת ביו באוניברסיטת קליפורניה בסן דייגו, שהוא גם בעל מניות ב- Singlera Genomica, מפתח הבדיקה.

גלה את הסרטן מהר יותר ותרפא אותו טוב יותר