ריר המגן שמרפד את האפיתל של המעי הגס הפך לדליל יותר בעכברים שקיבלו יותר מדי סוכר. במחקר חדש, הדבר הוביל למחלות מעי דלקתיות (IBD) או קוליטיס בחיות הניסוי. בנוסף, חוקרים שבדקו את המעי הגס שלהם מצאו חיידקים נוספים שיכולים לפגוע בשכבת הריר המגינה הזו במעי.

כיצד צריכת סוכר מוגזמת מקדמת מחלות מעי דלקתיות

סיכון מוגבר למחלות מעי דלקתיות עקב יותר מדי סוכר בתזונה

על פי מחברי המחקר, קוליטיס היא בעיה מרכזית בבריאות הציבור ברוב מדינות המערב. IBD יכול אפילו לגרום לשלשולים מתמשכים, כאבי בטן ודימום רקטלי. מספר המבוגרים הסובלים ממחלה כזו עלה מאוד בשנים האחרונות, על פי מידע. בנוסף, קוליטיס ניכרת גם בילדים שלא סבלו מכך היסטורית. בשל השכיחות הרבה יותר גבוהה של המחלה במדינות המערב, חוקרים ראו בתזונה המערבית, העשירה בשומן, סוכר וחלבון מן החי, כגורם סיכון אפשרי. למרות שהתגלו שתזונה עתירת שומן גורמת ל- IBD, תפקידו של הסוכר היה שנוי במחלוקת יותר, על פי מחברי המחקר.

חיידקי מעיים בריאים ולא בריאים במיקרוביום צריכה מוגזמת של סוכר מגבירה את הסיכון לקוליטיס

במחקר, צריכת סוכר מוגזמת מהגלוקוז בסירופ תירס עתיר פרוקטוז התגלתה כחשודה העיקרית. מרכיב זה פותח על ידי תעשיית המזון בשנות השישים ולאחר מכן שימש יותר ויותר להמתקת משקאות קלים ומזונות אחרים. שכיחות סוג זה של קוליטיס עלתה גם במדינות המערב באותה תקופה. הדבר נכון במיוחד בקרב ילדים, על פי המחקר. החוקרים מצאו כי עכברים בעלי נטייה גנטית לפתח קוליטיס או שקיבלו חומר כימי הגורם ל- IBD פיתחו תסמינים חמורים יותר כאשר קיבלו סוכר לראשונה.

תוצאות מחקר

מיקרוביום המעיים מורכב מחיידקים מזיקים ובריאים

חוקרים השתמשו בטכניקות רצף גנים כדי לזהות סוגים ספציפיים ושכיחות חיידקים. אלה שנמצאו במעי הגס של העכברים לפני ואחרי קבלת משטר הסוכר שלהם. לאחר שבעה ימים, צריכת סוכר מוגזמת בעכברים שניזונו מסוכרוז, פרוקטוז וגלוקוז הראו שינויים משמעותיים במיקרוביום המעיים. חיידקים הידועים כמייצרים אנזימים משפילים כגון אקרמנזיה נמצאו במספרים גדולים יותר. סוגים אחרים של חיידקי מעיים הנחשבים בריאים ונמצאים בדרך כלל במיקרוביום המעיים, כגון לקטובצילוס, פחות שכיחים. אז החוקרים ראו עדויות לדילול של השכבה הרירית המגנה על רירית המעי הגס.

תזונה בריאה עם מוצרים טבעיים תומכת בחילוף החומרים ובמעיים באמצעות חיידקי לקטובצילוס

הם גם ראו סימנים לזיהום מחיידקים אחרים. השכבה הרירית מגינה על רקמת רירית המעי מפני חדירת מיקרוביוטה המעי. תדירות גבוהה יותר של חיידקים משפילים, כולל Akkermansia muciniphila ו- Bacteroides fragilis, בעכברים המטופלים בגלוקוז מהווה אפוא סיכון פוטנציאלי למחסום הרירי של המעי. לאחר שגילו שינויים במיקרוביום בעכברים המוזנים בסוכר, האכילו החוקרים דגימות מהראשון לעכברי מעבדה אחרים. עכברים אלה פיתחו קוליטיס גרועה יותר. זה מצביע על כך שהרגישות הנגרמת על ידי גלוקוז לקוליטיס, יחד עם מיקרוביוטה המעיים ההרסנית, יכולה להיות מועברת מבעלי חיים מושפעים. חוקרים מתכננים מחקר זה לחקור עוד יותר את ההשפעות של צריכת סוכר גבוהה. זה יעזור לך לקבוע כיצד הדבר משפיע על התפתחות מחלות דלקתיות אחרות כגון השמנת יתר, מחלות כבד שומניות ומחלות ניווניות כגון אלצהיימר.