סלעי גרינלנד קדומים מציעים, על בסיס מינרלים מגנטיים, כי השדה המגנטי של כדור הארץ נוצר לפני 3.7 מיליארד שנים לפחות. העבודה דוחפת את האומדן להולדת השדה המגנטי כ -200 מיליון שנה אחורה. זוהי ההערכה המקובלת לתקופה בה הופיעו החיים הראשונים על פני כדור הארץ. מדענים גם מאמינים כי שדה מגנטי הופך את כדור הארץ למגורים יותר.

סלעים גרינלנדיים עם מידע על השדה המגנטי של כדור הארץ

שדה גיאומגנטי רמז מבוגר מהצפוי עקב סלעים גרינלנדיים

השדה שנוצר על ידי זרימת ברזל נוזלי בליבת הפלנטה מגן על כדור הארץ מפני חלקיקים אנרגטיים. אלה זורמים בעיקר מהשמש. הוא גם עוזר לכוכב הלכת לאחוז באטמוספירה שלו ולהיות מים נוזליים על פני השטח.

רק מעט מאוד סלעים בגרינלנד, שהם בני מיליארדי שנים ולכן יכולים להכיל אינדיקציות להיווצרות השדה המגנטי, שרדו עד היום. הדו”ח החדש הוא מבט נדיר על כדור הארץ לפני מיליארדי שנים.

שדות מגנטיים ומינרלים מסייעים לכדור הארץ לשמור על האטמוספירה שלו

“אני מקווה שאתה מתרגש כמוני”, אמרה קלייר ניקולס, פליאומגנטית במכון הטכנולוגי של מסצ’וסטס בקיימברידג ‘, בפגישה שהתקיימה ב- 9 בדצמבר של האיגוד הגיאופיסי האמריקאי בסן פרנסיסקו, קליפורניה..

ניקולס ערך שתי משלחות למערב גרינלנד בקיץ 2018 ו -2019. הוא פנה למספר סלעים עתיקים באזור איזואה מצפון לבירה נוק. החוקרים חקרו אותם זמן רב בחיפוש אחר רמזים לחיים מוקדמים. סלעים כאלה בגרינלנד עוררו ויכוחים סוערים. נשאלת השאלה האם הם מכילים מאובנים של אורגניזמים מורכבים מלפני 3.7 מיליארד שנים.

מאובנים נדירים

מדענים ופליאונטולוגים חוקרים סלעי ירוק באנטארקטיקה

כוחות גיאולוגיים סחטו וחיממו סלעים כל כך הרבה במהלך מיליארד השנים האחרונות שרוב המדענים חשבו שאיבדו את רוב המגנטיות שלהם. עם זאת, ניקולס וצוותה נסעו לחלק הצפוני ביותר של איזואה כדי ללמוד סלעים גרינלנדיים, שהושפעו פחות מהסחיטה והחימום..

מינרלים מברזל במאובנים אלה סיפקו מידע על כיוון השדה המגנטי של כדור הארץ בעת יצירת המינרלים. "מכיוון שהמאובנים בני 3.7 מיליארד שנים, האות המגנטי חייב להתקיים גם כן", אמר ניקולס. הצוות שלה ביצע בדיקות שונות כדי לוודא שהאות הוא אמיתי ולא המגנטיות החלשה שהוכנסה מאוחר יותר כאשר הסלעים התחממו וסחטו..

רמזים מפתים

הקוטב הדרומי והקוטב הצפוני שדות מגנטיים ירוק

"זה נשמע סופר מרגש", אומר ניקולס סוונסון-הייסל, חוקר גיאוגרפי באוניברסיטת קליפורניה בברקלי, שהיה בקהל בשיחתו של ניקול. לאחר מכן הוא נפגש עמה כדי לברר כיצד תוכל לאשר את ממצאיה. רעיון אחד יכול להיות להסתכל על סלעים מחלקים מצפון מזרח צפון אמריקה שהיו קשורים לגרינלנד בעבר כדי לראות אם הם יכולים לחשוף יותר מההיסטוריה הגיאולוגית של סלעי איזואה, הוא אומר..

ג’ון טרדונו, פליאומגנטיסט מאוניברסיטת רוצ’סטר בניו יורק, היה סקפטי יותר לגבי טענתו של ניקול. "אני רוצה שזה יהיה נכון, אבל אני רוצה לראות יותר", הוא אומר. בשנת 2015, Tarduno ועמיתיו דיווחו כי מצאו סימנים לשדה המגנטי של כדור הארץ מלפני למעלה מ -4 מיליארד שנים בגבישים אוסטרליים. מדענים אחרים הטילו ספק לאחרונה בטענה זו, ואמרו כי לא ניתן לתארך במדויק את המינרלים המגנטיים בזירקונים. מלבד הזירקונים האוסטרלים השנויים במחלוקת, הראיות הוותיקות ביותר לשדה המגנטי של כדור הארץ מתוארכות לפני כ -3.5 מיליארד שנים.