מחקר חדש מאשר כי מבוגרים עלולים לאבד את הרמזים הפיזיים המסייעים לגברים צעירים להישאר עם לחות. לתרמוסטטים חכמים בבתים מודרניים אין היפותלמוס. זו הבלוטה שעוזרת לאנשים לשמור על טמפרטורת גוף בריאה. כאשר הגוף מתחמם מדי, ההיפותלמוס גורם לעור לייצר זיעה, מה שמקרר אותו כשהוא מתאדה. לאחר מכן אנשים צמאים וצריכים לשתות כדי להחליף את המים שאובדים מהזעה.

מדוע מבוגרים זקוקים ליותר לחות?

מבוגרים זקוקים לעיתים קרובות למים לצורך לחות במהלך פעילות גופנית

אם מבוגרים מזיעים יותר מדי או לא שותים מים לחידוש נוזלים, הם עלולים להתייבש. ללא מספיק מים בגוף, הם מאבדים את היכולת להתקרר עם זיעה. בדרך זו הגוף יכול להתחמם יתר על המידה. זה מגדיל את הסיכוי לסבול ממכת חום ונזקים אחרים הקשורים לחום. היעילות של מערכת בקרת הטמפרטורה יורדת עם הגיל. בעוד שרוב המחקרים על השפעות ההתייבשות התמקדו במבוגרים צעירים, מחקר חדש בכתב העת Journal of Physiology בוחן את תפקידו בבריאותם של מבוגרים. מבוגרים מבוגרים עשויים שלא להרגיש צמאים כמו צעירים. לכן עליך לוודא שאתה שותה מספיק נוזלים במהלך העבודה או הספורט ובמזג אוויר חם.

יוצקים מים צלולים לכוס

חוקרים ממחלקת המחקר לפיזיולוגיה של האדם והסביבה באוניברסיטת אוטווה בקנדה בחנו את הסיכון הפרדוקסלי הכרוך בהתייבשות מאוחר יותר בחיים. מצד אחד, התייבשות במהלך פעילות גופנית אצל מבוגרים לא מגדילה את טמפרטורת הגוף באותה קלות על ידי הפחתת אובדן החום כמו אצל אנשים צעירים. למרות שזה נראה דבר כל כך טוב, העדר זיעה וצמא אומר שהאדם מאבד רמזים פיזיים חשובים. אלה מצביעים על כך שהגיע הזמן להרטיב את עצמך. בלי לשתות מספיק מים, התייבשות אצל מבוגרים יכולה להימשך ולעלות בשקט לרמות מסוכנות.

מליחות בדם

טכנאי המעבדה משווה את המליחות בדם של שתי דגימות דם במהלך ניתוח דם במעבדה

מדענים הציעו שהסיבה לכך שמבוגרים פחות צמאים נובעת מירידה ביכולת לחוש ולהגיב לרמת המלח בדם. כאשר מאזן המים והמלח בדם נוטה לכיוון הראשון, הגוף של מבוגר צעיר יותר יגיב בתחושת צמא. ניתוח הנתונים גילה הבדל מהותי בוויסות טמפרטורת הגוף בין גברים צעירים ומבוגרים. החוקרים מצאו כי אצל גברים מבוגרים, הגדלת כמות המלח לא עוררה את תגובת הגוף להתייבשות. עם זאת, זה היה המקרה של גברים צעירים יותר. במחקר, מדענים בחנו את ההשפעות של אוסמליות הדם בקרב משתתפים פעילים גופנית ללא מצבים כרוניים ידועים. לכן, לא ברור אם אותו ממצא חל על מבוגרים עם מחלות נפוצות הקשורות לגיל כמו סוכרת מסוג 2.

מאמן בוקסר נותן לו מים מתוקים במהלך האימון

המחבר של מחקר ראשון, רוברט מיד, “בעוד שעיצוב המחקר שלנו איפשר לנו לבדוק את ההשפעה הבלתי תלויה של האוסמוליות על אובדן החום, ההשפעה של ירידה בנפח הדם (המכונה היפובולמיה) על הזעה אצל מבוגרים אינה ידועה כרגע.” לספק למדענים הבנה מלאה של הרגולציה החום אצל מבוגרים.